„Witaminki„
projekt edukacyjny
grupa Biedronki, prowadzący: mgr Ewa Szewe

Cel główny
Promowanie zdrowych nawyków żywieniowych.
Projekt zakłada podejmowanie różnorodnych aktywności promujących zdrowe nawyki żywieniowe oraz kształtowanie u dzieci już od najmłodszych lat kultury spożywania zdrowych posiłków, w których będą królowały warzywa.
W każdym miesiącu dzieci poznają warzywnego bohatera, historię z nim związaną, sposoby wykorzystywania go w kuchni oraz jego wpływ na zdrowie ludzi.
WRZESIEŃ 2024
’ Ziemniak Ziemowit’
We wrześniu dzieci 'zapoznawały się’ z ziemniakiem. Dowiedziały się w jaki sposób rośnie, jak należy pielęgnować roślinę oraz ile pracy trzeba włożyć, w to, abyśmy mogli delektować się tym pysznym warzywem. Poznawały go za pomocą zmysłów: węchu, dotyku i smaku. Wykonywały różne ćwiczenia ruchowe, których rekwizytem był ziemniak: slalom z ziemniakiem na łyżce, slalom między ziemniakami. Wykonały pracę plastyczną z użyciem brązowej farby. Na zakończenie ziemniak został wklejony do „papierowego ogródka” oraz na plakat sylwetki ziemniaka Ziemowita.

PAŹDZIERNIK 2024
’Kapusta Kama’
W październiku dzieci poznały historię kapusty Kamy, która zapoznała ich z ciekawostkami dotyczącymi właściwości zdrowotnych tego warzywa, a także poznały etapy kiszenia kapusty. Dzieci używały zmysłu węchu oraz smaku degustując kapustę kiszoną i określając jej smak. Przedszkolaki poznały również nową zabawę: „Ciuciubabka”, imitowały kiszenie kapusty w tunelu sensorycznym, a na koniec dnia wykonały pracę plastyczną z bibuły.




LISTOPAD 2024
’Czosnek Czarek’
W listopadzie dzieci zostały zaznajomione z właściwościami czosnku, poznały również jego różne odmiany. Grupa Biedronek mogła posmakować syrop na odporność zrobiony z czosnku. Podczas realizacji tej części projektowej dzieci zamieniały się w czosnek pokazując jaką ma on siłę w walce z infekcją, bawiły się ruchowo przy piosence: „Czosnek Czarek”, a także wykonały pracę plastyczną.
GRUDZIEŃ 2024
’Por Przemek’
W grudniu dzieci poznały warzywo jakim jest por. Rano odbyły „porową” gimnastykę, odpowiadały na zagadki związane z warzywem, porównywały jego długości, mówiły która część pora jest jadalna, a która nie. Przedszkolaki tworzyły także fryzury dla pora za pomocą zielonej włóczki. Kolejnymi aktywnościami podczas realizacji projektu była zabawa ruchowa z ćwiczeniem orientacji przestrzennej oraz zabawy ruchowe do piosenki: „Por Przemek”. Dzieci zrobiły także przedstawienie z użyciem porów, które powstały podczas robienia pracy plastycznej.
STYCZEŃ 2024
’Kalafior Kostek’
W styczniu grupa Biedronek poznała warzywo jakim jest kalafior, poznały jego właściwości oraz smak. Podczas pracy plastycznej dzieci popuściły wodzę fantazji i przygotowały szalone kalafiory. Bawiły się również w zabawę integracyjną: „Raz, dwa, trzy, kalafiorem będziesz Ty”, czy też w liczne zabawy ruchowe oraz zabawy do piosenki: „Kalafiorowy Kostek”.

„Zabawa sztuką”
Ogólnopolski projekt edukacyjny
grupa WIEWIÓRECZKI, prowadzący: mgr Paulina Knop

Projekt powstał na bazie programu własnego pt. „Zabawa sztuką”, jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego.
Patronat honorowy nad projektem objął: Minister Edukacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznik Praw Dziecka.
Cel główny
Propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.

Zadanie I „Freblowska przeplatanka”
Przedszkolaki wykonały bardzo starannie pierwsze zadanie, które nazywane jest również wyplatanką. To jedna z technik prac twórczych zaproponowanych przez Froebla. Aktywność polega na tworzeniu kompozycji z kolorowych pasków, które przeplatane są przez sztywną podkładkę.
Zadanie X „Szybki obraz”
Grupa Wiewióreczki wykonała kolejne zadanie, do którego wykorzystały duży arkusz szarego papieru, farby, pędzle i gąbki. Wspólnymi siłami powstał „Jesienny obraz” wykonany przy muzyce klasycznej Vivaldiego „Cztery pory roku – Jesień”.


Zadanie nr XI „Karty ruchowe”
Ruch to zdrowie, inspiracją do zabaw ruchowych były dzieła Haringa. Przedszkolaki z wielką chęcią biorą udział w zabawach z użyciem proponowanych kart.
Zadanie nr 15„Wędrujący album”
Grupa Wiewióreczki tworzy wspólnie album dzieł, który wędruje od domu do domu. Księga pełna arcydzieł, jest niezwykłą okazją do wspólnego spędzenia czasu dzieci z rodzicami. Tematyka dzieł jest dowolna. Liczy się kreatywność i pomysłowość.